Dlaczego warto sięgnąć po surowe kakao?

Kakao jest jednym z produktów, z którymi kontakt mamy praktycznie od dziecka. Nieodzowny element śniadań, stanowi też jeden z tych składników czekolady, którym przypisuje się najwięcej pozytywnych przywar. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kakao tak naprawdę występuje w dwóch formach – surowej oraz sproszkowanej. Czym różnią się one od siebie i dlaczego po surowe kakao powinniśmy sięgać tak często, jak to tylko możliwe?

Surowe kakao a zwykłe kakao

Kakao pojawia się w sklepach w najbardziej wszystkim znanej formie proszku po jego prażeniu i / lub paleniu. Ziarna kakaowca poddane tym procesom uzyskują tracą część cennych dla zdrowia składników, w tym przede wszystkim antyoksydantów. To właśnie w tej prażonej czy palonej postaci pojawiają się chociażby w czekoladzie, dodatkowo “wzbogacanej” cukrem i innymi nie do końca dobrymi dla zdrowia składnikami.

Z drugiej strony surowe kakao, występujące w postaci ziaren lub proszku, zachowuje pełnię właściwości owych ziaren, nie będąc poddawane żadnym dodatkowym procesom (oprócz mielenia, koniecznego do uzyskania formy sproszkowanej, ale możliwego do samodzielnego przeprowadzenia).

Zalety surowego kakao

Kupowanie i wykorzystywanie surowego kakao w swojej własnej diecie jest bardzo rozsądne, przede wszystkim ze względu na jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Objawia się on przede wszystkim w:

  • zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się – takie właściwości przypisuje się przeciwutleniaczom (szerzej znanym jako antyoksydanty), które zapobiegają gromadzeniu sięw organizmie wolnych rodników, którym przypisuje się przyspieszanie procesów związanych ze starzeniem się;
  • właściwościach energetycznych – w surowym kakao znajdziemy duże pokłady magnezu, który wpływa na efektywność działania naszego ciała, ale też eliminuje skutki stresu; poprawia też ogólny stan naszego organizmu, przy okazji zapobiegając chorobom układu krążenia i serca;
  • poprawie nastroju – dzięki zawartości anandamidu surowe kakao rozluźnia mięśnie, ale też sprawia, że lepiej się czujemy; substancja ta znajduje się wyłącznie w tym produkcie, choć jest też wytwarzana przez nasz organizm – przede wszystkim po wysiłku fizycznym;
  • poprawie koncentracji – kakao pozwala pobudzić umysł do bardziej wytężonej pracy – wszystko ze względu na kofeinę i teobrominę, które (w niewielkich ilościach) znajdują się w ziarnach kakaowca. Podczas gdy ta pierwsza pobudza nas, druga odpowiedzialna jest za stymulację układu nerwowego i rozszerzanie naczyń krwionośnych. To z kolei bezpośrednio przekłada się na pracę naszego mózgu.
Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com